A médiában sokszor csak a világ negatív oldaláról kapunk híreket. Gyakran találkozunk olyan hírekkel, amelyek környezeti vagy társadalmi problémákat mutatnak be. Bár ezek fontos és sürgető kérdések, néha felüdülés látni, hogy milyen előrelépéseket értünk el, és milyen pozitív változások zajlaknak a világban. Ünnepeljük meg a Föld napját néhány örömteli fejleménnyel, ami idén, 2024-ben történt.
Holland hal kapucsengő
A halak minden tavasszal átúsznak Utrechten, ívási és szaporodási helyet keresve, vannak, olyan halak, akik egészen Németországig jutnak. Azonban eddig egy problémába ütköztek, a belváros nyugati oldalán található Weerdsluis-i zsilipnél gyakran sokat kellett várakozniuk, mivel tavasszal ritkán nyitják ki ezt, ami a halak elpusztuláshoz is vezethetett. Így az Utrechti önkormányzat egy izgalmas innovatív megoldást talált ki, a hal kapucsengőt.
A zsilipnél vízalatti kamerát állítottak fel, ami élőben közvetíti az adást a honlapukon, amit a világon bárki követhet. Ha a nézők közül valaki meglát egy halat, akkor megnyomhatja a digitális hal kapucsengőt, ami jelzést küld a zsilipkezelőnek, és ha elegendő hal van ő kinyitja a zárat. Így segítve eljutni a halaknak Utrecht csatornáin.
Franciaország támogatja a ruhák megjavítását a hulladékcsökkentés érdekében
2023. októberétől Franciaország pénzügyi ösztönzőket vezetett be annak érdekében, hogy ösztönözze polgárait saját ruháik javítására. Becslések szerint Franciaország évente mintegy 700 000 tonna ruhát dob ki, melynek kétharmada végzi hulladéklerakóban. Ez a kezdeményezés lehetővé teszi a polgárok számára, hogy 6–25 eurót kaphassanak a minősített javítók által végzett javítások költségeire. Ennek az intézkedésnek célja egyrészt a javítóműhelyek és kiskereskedők támogatása, másrészt az emberek ösztönzése a javításra és újrafelhasználásra.
4 napos munkahét Németországban
Február 1-től Németországban 45 cég teszteli a 4 napos munkahetet fél évig, úgy, hogy az alkalmazottak továbbra is megkapják teljes fizetésüket. A kezdeményezést az Intraprenör tanácsadó cég vezeti a 4 Day Week Global (4DWG) non-profit szervezettel együttműködve. A jogvédők szerint a 4 napos munkahét növelné a dolgozók hatékonyságát, ezzel pedig segítene enyhíteni az országban tapasztalható képzett munkaerő hiányát.
Az Egyesült Királyságban végzett hasonló kísérlet során, amelyben közel 3000 brit munkavállaló vett részt, azt a következtetést vonták le, hogy a résztvevők közel 40%-a jelentősen csökkentette a stresszérzetét a kísérlet után, és a felmondások száma 57%-kal csökkent. Emellett a kutatók átlagosan 1,4%-os bevételnövekedést tapasztaltak a 61 résztvevő vállalat közül 56-nál. A vállalatok többsége kifejezte, hogy a tesztelési időszakot követően is fenntartaná a 4 napos munkahetet.
Hivatkozás:
https://www.dw.com/en/germany-tests-four-day-workweek-amid-labor-shortage/a-68125506